مقدمه:

محصول اووفیت® در هر کپسول حاوی 500 میلی­گرم مایو-اینوزیتول، 5/12 میلی­گرم دی-کایرو اینوزیتول و 200 مایکروگرم فولیک اسید است. بهترین میزان مصرف فرآورده روزانه 4 کپسول که در مجموع 2 گرم روزانه مایو-اینوزیتول، 50 میلی­گرم دی-کایرو اینوزیتول و 800 مایکروگرم فولیک اسید را برای مصرف کننده تامین می­کند.

اینوزیتول یک قند الکلی است که در غذاهایی نظیر سرلاک­ها، ذرت، گوشت، مرکبات و حبوبات وجود دارد. این قند به­طور طبیعی نیز در بدن تولید ­می­شود. تاکنون اینوزیتول­ها در 9 ایزومر مختلف شناسایی شده­اند که در این بین مایو اینوزیتول و دی کایرو اینوزیتول بیشترین اثربخشی را عنوان مکم غذایی دارند.

دسته فارماکولوژیک:

مکمل غذایی، کاهنده قند خون، افزایش دهنده انرژی

ایمنی:

مصرف اینوزیتول­ها با دوز حداکثر 18 گرم در روز برای 6 هفته یا 6 گرم در روز برای 10 هفته کاملا ایمن است. به استناد مطالعات مصرف اینوزیتول ها ( مایو-اینوزیتول)  با دوز 4گرم روزانه تا 6 ماه کاملا ایمن است.

  • کودکان: مصرف روزانه 80 میلی­گرم به ازای هر کیلوگرم وزن بدن کودکان (تا حداکثر 2 گرم در روز) برای 12 هفته در کودکان 5 تا 12 سال کاملا ایمن است.
  • بارداری: مصرف اینوزیتول­ها در بارداری با دوز حداکثر 4000 میلی­گرم در روز احتمالا ایمن است. اما معمولا برای مصارف طولانی توصیه نمی­شود.
  • شیردهی: با توجه به اینکه اطلاعات کافی در این زمینه وجود ندارد برای رعایت جانب احتیاط در دوران شیردهی تجویز نشود. هرچند شیر مادر ذاتا مقادیر بالایی اینوزیتول دارد.

عوارض جانبی:

شایع­ترین عوارض جانبی گزارش شده شامل اسهال، نفخ و تهوع می­باشد.

ایمونولوژیک: در مصرف همزمان با امگا-3 در گزارشات بالینی در کودکان علائم سرماخوردگی و آلرژی گزارش شده است.

اسکلتی-عضلانی: در مصرف همزمان با امگا-3 در گزارشات بالینی در کودکان تیک گزارش شده است.

سیستم اعصاب مرکزی: علائم سردرد، سرگیجه، اختلالات خواب، احساس خستگی و آژیتیشن ندرتا گزارش شده است. در مصرف همزمان با امگا-3 در گزارشات بالینی در کودکان احساس تشنگی گزارش شده است.

اثربخشی:

  • موارد مصرف با بیشترین احتمال اثربخشی تایید شده:

سندرم تخمدان پلی­کیستیک: اینوزیتول­ها به­ویژه در همراهی با فولیک اسید با بهبود پارامترهای مرتبط با سطوح قندخون و چربی خون می­توانند باعث بهبود سندرم تخمدان پلی کیستیک، تخمک گذاری و باروری و درنتیجه بارداری شوند.

اثرات القاء تخمک­گذاری و باروری: مطالعات نشان می­دهد اینوزیتول­ها باعث افزایش تخمک­گذاری در بیماران مبتلا به سندرم تخمدان پلی­کیستیک می­شوند. یک مطالعه نشان می­دهد استفاده از اینوزیتول­ها به همراه فولیک اسید برای 3 سیکل تخمک­گذاری متوالی می­تواند در بیماران مبتلا به سندرم تخمدان پلی­کیستیک تخمک­گذاری را تا 62% القا کند و مقاومت به انسولین را کاهش دهد. همچنین استفاده از داروی کلومیفن در کنار ترکیب می­تواهند شانس باروری را تا 72% (نسبت به درمان با اینوزیتول به تنهایی) افزایش دهد. در مطالعه دیگری گزارش شده است مصرف 550 میلی­گرم مایواینوزیتول روزانه به همراه 8/13 میلی­گرم دی کایرو اینوزیتول به همراه فولیک اسید دو بار در روز درصورتیکه از 12 هفته قبل از اقدام به بارداری یا تحریک تخمک گذاری صورت بگیرد می­تواند کیفیت سلول تخم را به شکل معناداری بهبود ببخشد. مطالعه دیگری نشان می دهد کامبینیشن 2 گرم اینوزیتول با 200 مایکروگرم فولیک اسید در همراهی 600 میلی­گرم ان-استیل سیستئین به صورت دو بار در روز برای 12 ماه توانسته است تخمک­گذادی را در بیماران مبتلا به سندرم تخمدان پلی­کیستیک با علائم الیگومنوره و مقاومت به سطوح پایه انسولین بهبود ببخشد. به نظر می­رسد ترکیب مایواینوزیتول و دی کایرو اینوزیتول می­تواند نرخ باروری را در زنان 35 ساله و کمتر از آن افزایش دهد اما برای سنین بالای 35 سال اطلاعاتی در دسترس نیست. مطالعه دیگری نشان می­دهد مصرف ترکیب 550 میلی­گرم مایواینوزیتول به همراه 150 میلی­گرم دی کایرو اینوزیتول دو بار در روز به مدت 12 هفته، توانسته است نرخ باروری را به میزان %10-11% نسبت به ترکیب 550 میلی­گرم مایواینوزیتول روزانه به همراه 8/13 میلی­گرم دی کایرو اینوزیتول روزانه، بالاتر می­برد. دوزهای بالاتر دی-کایرو اینوزیتول با کاهش احتمال بروز سندرم تحریک بیش از اندازه تخمدان به میزان 15%، شانس بالاتری را برای القای باروری ایجاد می­کنند. مطالعات دیگری نشان می­دهد ترکیب درمانی مایو-اینوزیتول و دی-کایرو اینوزیتول به تنهایی یا در همراهی مت­فورمین می­تواند نامنظمی سیکل­های قاعدگی را در مقایسه با گروه کنترل (مصرف مت­فورمین به تنهایی) بهبود بخشد. مطالعه دیگری نشان می­دهد مصرف 550 میلی­گرم مایواینوزیتول به همراه 150 میلی­گرم دی-کایرو اینوزیتول دوبار در روز در کنار مت­فورمین برای 6 ماه می­تواند در بهبود آکنه موثر باشد اما در بهبود هیرسوتیسم تاثیر معناداری نداشته است.

اثر بر پارامترهای متابولیک: اینوزیتول­ها می­توانند با بهبود پارامترهای متابولیک در بیماران مبتلا به سندرم تخمدان پلی­کیستیک به بهبود آن کمک کنند. نتایج یک متاآنالیز نشان می­دهد که اینوزیتول­ها با کاهش سطوح قندخون ناشتا ، انسولین ناشتا، کلسترول توتال، تری­گلیسیرید و سطوح تستوسترون را نسبت به گروه کنترل کاهش می­دهد. در یک مطالعه دیگر که ترکیب روزانه 4 گرم مایواینوزیتول به همراه 1تا 2/1 گرم دی-کایرو اینوزیتول و 400 مایکروگرم فولیک اسید روزانه بوده است، گزارش شده است مصرف این ترکیب در دوره درمانی 6 ماهه توانسته است با کاهش سطوح خونی تستوسترون و تری­گلیسیرید، فشارخون بیمار را کاهش و تخمک گذاری را تحریک و تسهیل کند. در مطالعه دیگری گزارش شده مصرف ترکیب 550 میلی­گرم مایواینوزیتول به همراه 150 میلی­گرم دی کایرو اینوزیتول دو بار در روز به مدت 6 ماه، توانسته است به شکل معناداری انسولین بعد از غذا و پروفایل چربی خون را نسبت به گروه کنترل (مصرف مت­فورمین به تنهایی) بهبود بخشد. همچنین مطالعات نشان می­دهد مصرف دی-کایرو اینوزیتول در کنار مایواینوزیتول پارامترهای متابولیک را با سرعت بیشتری نسبت به مصرف مایو اینوزیتول به تنهایی، بهبود می­بخشد. در مطالعات بالینی در مقایسه مایواینوزیتول با مت­فورمین در بهبود پارامترهای متابولیک اثرات درمانی قابل قبولی گزارش شده است هرچند در برخی مطالعات کنتراورسی وجود دارد.

زایمان زودرس: اینوزیتول­ها در همراهی فولیک اسید می­توانند ریسک بروز زایمان زودرس را به­ویژه در خانم­های مبتلا به دیابت بارداری را کاهش دهند. یک متاآنالیز از 5 کلینیکال ترایال نشان می­دهد مصرف ترکیب اینوزیتول و فولیک اسید در سه ماهه اول بارداری نسبت به گروه کنترل ( مصرف فولیک اسید به تنهایی) می­تواند ریسک بروز زایمان زودرس تا 64% کاهش دهد.

اثر بر بهبود سندرم متابولیک: اینوزیتول­ها با بهبود پروفایل چربی خون، فشارخون و کاهش میزان مقاومت به انسولین می­توانند در بهبود سندرم متابولیک موثر باشند. مطالعات بالینی نشان می­دهد مصرف 2 گرم دو بار در روز مایواینوزیتول به مدت یک سال در خانم­های یائسه با رعایت رژیم کم کالری می­تواند کلسترول توتال را به میزان 29 میلی­گرم بر دسی­لیتر، تری­گلیسیرید را 64 میلی­گرم بر دسی­لیتر، فشارخون سیستولی و دیاستولی را به ترتیب به میزان 9 و 6 میلی­متر جیوه کاهش دهد و HDL را به میزان 6 میلی­گرم بر دسی­لیتر افزایش دهد و مقاومت به انسولین را بهبود ببخشد. اما در این مطالعه اثراتی از کاهش وزن به دنبال مصرف محصول مشاهده نشده است. در مطالعه دیگری در مصرف ترکیب مایو-اینوزیتول و دی-کایرو اینوزیتول به همراه آلفا-لیپوئیک اسید برای 6 ماه در خانم های یائسه که در ریسک بروز سرطان پستان هستند و با رعایت رژیم کم کالری گزارش شد مقاومت به انسولین حداقل 20% بهبود می­یابد. همچنین این ترکیب توانسته است HDL را به میزان 6% افزایش و تری­گلیسیرید را 5% کاهش دهد.

موارد مصرف کمترین احتمال اثربخشی تایید شده یا غیراثربخش:

سندرم دیسترس حادتنفسی: استفاده از مایو-اینوزیتول تزریقی در درمان سندرم زجر تنفسی نوزادان احتمالا بی تاثیر است.

اضطراب: هرچند از نظر مکانیسمی می­توان انتظار بهبود خلق و خو را در بیماران به دنبال مصرف اینوزیتول­ها داشت، یک مورد متاآنالیز از 4 کلینیکال ترایال نشان می­دهد مصرف اینوزیتول­ها در مقایسه با دارونما در بهبود وسواس فکری، حملات پنیک و استرس وقوع حادثه تاثیر روشنای نداشته است.

افسردگی: هرچند از نظر مکانیسمی می­توان انتظار بهبود خلق و خو را در بیماران به دنبال مصرف اینوزیتول­ها داشت، یک مورد متاآنالیز از 7 مطالعه بالینی نشان می­دهد هرچند در حین درمان با اینوزیتول­ها نسبت به دارونما به مدت 4 هفته افسردگی بیمار کاهش یاقته و بهبود خلق و خو را شاهد هستیم اما به محض قطع مصرف اینوزیتول بیمار به حالت قبل مصرف باز می­گردد. همچنین مطالعات نشان می­دهد افزودن SSRIs به اینوزیتول یا استفاده از اینوزیتول­ها در موارد شکست دارودرمانی SSRIs نتوانسته کمک موثری به بهبود وضعیت بیمار داشته باشد.

نوروپاتی دیابتی: اینوزیتول­ها به استناد مطالعات نمی­توانند باعث بهبود علائم نوروپاتی دیابتی شوند.

رتینوپاتی به دنبال بلوغ زودرس: مصرف وریدی اینوزیتول­ها در درمان رتینوپاتی به دنبال بلوغ زودرس احتمالا بی اثر است.

موارد مصرفی که برای اثربخشی یا عدم اثربخشی فرآورده اطلاعات کافی وجود ندارد ( احتمالا اثربخش):

کمبود تستوسترون مرتبط با سن: در یک مطالعه بالینی آقایان با رده سنی 65-75 سال با سطوح خونی تستوسترون پایین مصرف 600 میلی­گرم دی-کایرو اینوزیتول در روز برای یک ماه توانسته است قدرت جنسی و توان بدنی را بهبود بخشد.

اختلال دوقطبی: به نظر می­رسد در کودکان 5-12 ساله مبتلا به اختلال دوقطبی مصرف 80 میلی­گرم بر کیلوگرم وزن بدن روزانه اینوزیتول ( حداکثر 2 گرم در روز) در همراهی EPA به میزان 3 گرم در روز برای 12 هفته می­تواند علائم رفتاری بیمار را بهبود ببخشد.

لوکوپنی به دنبال کموتراپی: مصرف اینوزیتول­ها در کنار سایر داروها در درمان لوکوپنی به دنبال کموتراپی موثر است هرچند اثرات مصرف آنها به تنهایی به اثبات نرسیده است. یک مطالعه بالینی در بیماران مبتلا به سرطان پستان نشان داده است مصرف 390 میلی­گرم اینوزیتول دو بار در روز در کنار استفاده از فرآورده ژل IP-6 در موضع تزریق که از دو هفته قبل از شیمی درمانی آغاز شده و تا دو هفته بعد از آخرین سیکل ادامه یابد، می­تواند لوکوپنی را بهبود داده و امتیاز کیفیت زندگی بیمار را افزایش دهد.

دیابت: مطالعات بالینی اولیه نشان می­دهد در بیماران مبتلا به دیابت نوع 1 با حداقل شاخص جرم توده بدنی 25 کیلوگرم بر مترمربع بدن مصرف روزانه محصول حاوی ایزومر دی-کایرو اینوزیتول به همراه فولیک اسید برای 6 ماه در کنار انسولین توانسته است میزان HbA1C را به میزان 0.5% بیشتر از گروه کنترل (انسولین تراپی به تنهایی) کاهش دهد.

بیشتر مطالعات نشان می­دهد مصرف اینوزیتول در دوران بارداری از بروز دیابت بارداری جلوگیری می­کند. در بیشتر مطالعات دوز موثر میزان 2 گرم مایواینوزیتول به همراه 200 مایکروگرم فولیک اسید دوبار در روز می­باشد که در سه ماهه اول بارداری شروع شده و در حین بارداری ادامه یابد. به این ترتیب احتمال بروز دیابت بارداری 57% تا 92% نسبت به گروه کنترل (مصرف فولیک اسید به تنهایی) کاهش می­یابد. یک مطالعه دیگر نشان می­دهد مصرف 2 گرم در روز مایو-اینوزیتول میزان نیاز به انسولین طی بارداری را تا 50% کاهش می­دهد.

دیس لیپیدمی: با اینکه به احتمال زیاد مصرف اینوزیتول­ها در هایپرکلسترولمی و هایپرتری­گلیسیریدمی موثر است اما هنوز اطلاعات بالینی کافی برای اثبات در این زمینه وجود ندارد.

هایپرتنشن: با اینکه به احتمال زیاد مصرف اینوزیتول­ها در هایپرتنشن موثر است اما هنوز اطلاعات بالینی کافی برای اثبات در این زمینه وجود ندارد.

القا اسپرم درون سلول تخم: مطالعات در بیماران تحت درمان با تکنیک ICSI که از اینوزیتول­ها استفاده کرده­اند نشان داده است مصرف اینوزیتول­ها به همراه فولیک اسید 1-3 ماه قبل از انجام لقاح بیرون رحم میزان القای تخمک­گذاری را افزایش داده است اما در حفظ جنین تاثیر معناداری نداشته است.

بی­خوابی: مطالعات بالینی نشان می­دهد مصرف اینوزیتول­ها به همراه فولیک اسید قبل از خواب برای 10 هفته که از هفته 14 بارداری آغاز شده باشد می­تواند کیفیت خواب را نسبت به گروه کنترل (عدم مصرف فرآورده اینوزیتول) بهبود ببخشد.

سرطان ریه: مطالعات نشان داده است مصرف اینوزیتول­ها در کاهش سرعت دیس­پلازی ریه در سرطان ریه چندان موثر نیست.

اختلال وسواس فکری (OCD): مطالعات نشان داده است مصرف دوزهای بالای اینوزیتول برای 6 هفته می­تواند شاخص یل-برون[1]را در بیماران مبتلا به اختلال وسواس فکری بهبود ببخشد.

بیماری اختلال اضطرابی پانیک: مطالعات نشان داده است که مصرف اینوزیتول­ها در بهبود بیماری اختلال اضطرابی پانیک می‑تواند کمک کننده باشد.

اختلال اضطرابی پس از حادثه (PTSD): مطالعات اولیه نشان می­دهد مصرف اینوزیتول­ها می­تواند باعث بهبود اختلال اضطرابی پس از حادثه شود.

هایپرتنشن بارداری: یک مطالعه بالینی نشان می­دهد مصرف اینوزیتول­ها به همراه فولیک اسید در دوران بارداری می­تواند تا 66% احتمال بروز هایپرتنشن بارداری را کاهشمی­دهد.

پسوریازیس: مطالعات نشان می­دهد اینوزیتول­ها می­توانند باعث بهبود علائم پسوریازیس در بیماران شوند.

تریکوتیلومانیا: مطالعات نشان می­دهد اینوزیتول­ها می­توانند علایم کشیدن مو را در بیماران مبتلا به تریکوتیلومانیا بهبود ببخشند.

دوز و موارد مصرف:

بزرگسالان: اینوزیتول­ها معمولا با دوز 1-4 گرم در روز و به همراه200-800 مایکروگرم فولیک اسید روزانه مصرف می­شوند.

کودکان: با توه به اینکه محدودیت­های انجام مطالعات در کودکان به بخش­های قبلی مراجعه شود.

تداخلات دارویی:

اینوزیتول-دارو: با توجه به اثر اینوزیتول­ها بر کاهش قند خون درصورت مصرف همزمان با داروهای ضد دیابت دوز داروها تنظیم و سطوح قند خون پایش شود.

اینوزیتول- مکمل غذایی: با توجه به اثر اینوزیتول­ها بر کاهش قند خون درصورت مصرف همزمان با سایر مکمل­های کاهنده قند خون سطوح قند خون پایش شود.

اینوزیتول-بیماری: تاکنون منع مصرفی از اینوزیتول برای مبتلایان به هیچ بیماری خاصی گزارش نشده است. اطلاعات کافی در دسترس نیست.

اینوزیتول- تست آزمایشگاهی: تاکنون تداخلی از اینوزیتول با آزمایشات بالینی گزارش نشده است. اطلاعات کافی در دسترس نیست.

داروهای کاهنده سطح خونی اینوزیتول:

کاربامازپین: کاربامازپین می­تواند سطوح خونی اینوزیتول را در مغز کاهش دهد اما این کاهش به قدری نیست که نیازمند اقدام درمانی خاص یا تنظیم دوز دارو یا اینوزیتول داشته باشد.

لیتیوم: لیتیوم می­تواند سطوح خونی اینوزیتول را در مغز کاهش دهد اما این کاهش به قدری نیست که نیازمند اقدام درمانی خاص یا تنظیم دوز دارو یا اینوزیتول داشته باشد. مطالعات بالینی نشان می­دهد علاوه بر مکانیسم اثر لیتیوم این کاهش ممکن است از عوارض بیماری اختلال دوقطبی هم باشد.

والپروات: والپروات می­تواند سطوح خونی اینوزیتول را در مغز کاهش دهد اما این کاهش به قدری نیست که نیازمند اقدام درمانی خاص یا تنظیم دوز دارو یا اینوزیتول داشته باشد. مطالعات بالینی نشان می­دهد علاوه بر مکانیسم اثر والپروات این کاهش ممکن است از عوارض بیماری اختلال دوقطبی هم باشد.

مصرف بیش از اندازه: اطلاعات کافی در این زمینه وجود ندارد.

فارماکوکینتیک:

جذب: اینوزیتول­ها به راحتی از مخاط عبور کرده و ازطریق مصرف خوراکی جذب می­شوند.

متابولیسم: اینوزیتول­ها به کمک آنزیم مایو-اینوزیتول اکسیداز که در کورتکس کلیه وجود دارد اکسید می­شوند. هرچند متابولیسم پیچیده­ای دارند که به نظر می­رسد درحین زایمان در رحم تغییراتی ایجاد می­کنند که به­صورت ذاتی در بدن اتفاق می­افتد.

دفع: دفع اینوزیتول­ها عموما ازطریق کلیه صورت می­گیرد.

مکانیسم اثر:

عمومی: اینوزیتول­ها به طور طبیعی در بدن در ساختار غشاء فسفولیپیدها به­کار می­روند. آنها دارای اثرات لیپوتروپیک ضعیف هستند و می­توانند چربی را از دیواره روده و کبد خارج کنند. اینوزیتول ها دارای 9 ایزومر مختلف هستند که از این بین مایو-اینوزیتول و دی-کایرو اینوزیتول مهم­ترین آنها می­باشند.

حساسیت به انسولین: در مطالعات بالینی مشخص شده است مقاومت به انسولین مستقیما با ایزومر دی-کایرو اینوزیتول در ارتباط است و باید با مایو-اینوزیتول هم درتعادل باشد. دی-کایرو اینوزیتول به عنوان یک پیام­رسان ثانویه در مسیر سیگنالینگ انسولین و به عنوان یک عامل حساس کننده انسولین شناخته شده است. مطالعات آزمایشگاهی نشان می­دهد دی-کایرو اینوزیتول اثرات انسولین را در بدن تقلید می­کند و در بافت­های محیطی منجر به تجزیه گلوکز داخل سلول و ذخیره گلیکوژن می­شود. اینوزیتول همچنین به عنوان پیش ساز فسفواینوزیتیدها می­باشد. فسفواینوزیتیدها هم دارای نقش مهمی در سیگنالینگ سلولی هستند و به عنوان یک پیام رسان ثانویه در مسیر متابولیسم گلوکز نقش داشته و دارای اثرات مقلد انسولین هستند. اینوزیتول­ها همچنین به عنوان پیش ماده سنتز فسفوگلیکان­های اینوزیتول (IPG)  شناخته می­شوند. تا کنون دو نوع IPG-A و IPG-P  شناخته شده است که آنتاگونیت یکدیگر می­باشند. نوع P در فعال سازی گلیکولیز و نوع A در سرکوب مراحل گلیکولیز موثر است. مقاومت به انسولین معمولا به دنبال اختلال متابولیسم کلیوی انسولین اتفاق می­افتد که بیشترین نقش را در آن نوع A برعهده دارد. استفاده از مکمل­های اینوزیتول نسبت سطوح این دو نوع را بهم در بدن تنظیم می­کند. ازسوی دیگر اینوزیتول­ها م­توانند باعث افزایش سطوح آدیپوسیتوکین­ها، به­طور ویژه آدیپونکتین در بدن شوند. هنگامی که انسولین به رسپتور خود متصل می­شود، آدیپوسیتوکین­ها می­توانند انتقال داخل سلولی آن را با تحریک اینوزیتول فسفوگلایکان انجام دهند.

باروری: مطالعات نشان داده است مصرف مایو-اینوزیتول بویژه در ترکیب با دی-کایرو اینوزیتول در بیماران مبتلا به PCOS تخمک­گذاری و نرخ باروری را افزایش می­دهد. مطالعات بالینی نشان داده است در آقایان مبتلا به استنوسپرمی، درمان بیمار با مایو-اینوزیتول در محیط توانسته است حرکات اسپرم را افزایش دهد. این افزایش باعث افزایش 18% نرخ بارداری در تزریق اسپرم داخل رحمی شده است.

آنتی کارسینوژنیک: دیس پلازی راه­های هوایی و بخش مرکزی ریه به عنوان یک ریسک فاکتور برای بروز سرطان ریه مطرح می­شود و به همین دلیلی برای طراحی مطالعات بالینی در مصرف مایو-اینوزیتول برای پیشگیری از این بیماری وجود دارد. با اینکه مطالعات بالینی اولیه مبتنی بر مصرف روزانه 9 گرم مایو-اینوزیتول یکبار در روز برای دوهفته و سپس دوبار در روز برای 6 ماه در بیماران سیگاری مبتلا به دیس­پلازی ریه که در ریسک بالاتری برای بروز سرطان ریه هستند تاثیر معناداری را نشان نداد، گزارش شد مایو-اینوزیتول به طرز معناداری سطوح اینترلوکین 6 را در بدن کاهش می­دهد و سطوح مایع برونکوآلوئولار (BAL) را با ترند اثرات آنتی اکسیدانت بهبود می­بخشد که همه اینها باعث بهبود نتایج بالینی درمان و کاهش سطوح پلاسمایی میلوپراکسیداز می­شود. در بیماران سیگاری که دیس پلازی سلول­های اپیتلیال ریه

را دارند مسیر P13K فعال است. مسیر P13k/AKT تنظیم زاد و ولد سلول­ها را برعهده دارد. ژن P13K در سلول­ای اپیتلیوم به­صورت ذاتی بیان می­شود که به نظر می­رسد مایو-اینوزیتول در این مسیر اختلال ایجاد می­کند.

سیستم عصبی مرکزی: سطوح خونی اینوزیتول­ها در مغز در مشکلات متعدد عصبی شامل افسردگی، اضطراب و اختلال وسواس فکری کاهش می­یابد. اینوزیتول­ها به عنوان یک پیام­رسان ثانویه در مغز که به نوترنسمیترهای ثانویه دیگر در مغز شامل آلفا-1-نورآدرنرژیک، سروتونین، دوپامین، نوراپی نفرین، گلوتامات و کولینرژیک متصل می­شود. اینوزیتول­ها احتمالا با اتصال به جفت رسپتورهای پروتئین G و لیگاندهایشان عمدتا در مسیر سروتونین به ایفای نقش می­پردازند. اینوزیتول­ها احتمالا حساسیت به سروتونین را در مغز بهبود می­بخشند. اطلاعات بالینی محدود نشان می­دهد مصرف اینوزیتول­ها با افزایش حساسیت رسپتور به SSRIs می­تواند باعث بهبود اختلالات افسردگی، حملات پنیک و اختلال وسواس فکری شود.

پوستی: استفاده از اینوزیتول به عنوان مکمل غذایی احتمالا در بهبود پسوریازیس القا شده به دنبال مصرف لیتیوم موثر است. مکانیسم این اثرگذاری مشخص نیست اما می­تواند ناشی از کاهش سطوح خونی اینوزیتول به دنبال مصرف دارو یا خود بیماری اختلال دوقطبی باشد.